Wywiad z zespołem Cronica

Ich muzyka nie krąży jednak tylko i wyłącznie wokół jednego gatunku: folku. Jest swoistą mieszanką różnych stylów charakteryzujących poszczególne regiony. Cronica to siedem osób wnoszących do zespołu swoje indywidualne odczucie folkloru, przez co muzyka, którą tworzą nie jest sztampowa i zestawia ze sobą często bardzo różnorodne odmiany melodii wywodzących się z tradycji ludowych. Nam opowiedzieli nieco o swojej twórczości i planach.

zespół Cronica

Od kiedy jesteście na rynku muzycznym ?

Oficjalnie koncertujemy od 2014 roku.

Jakie są wasze największe sukcesy?

To, ze udaje nam się spotykać na próbach – żart :) Każdy zagrany koncert, sprzedana płyta czy miłe słowo po występie już są dla nas ogromnym sukcesem, motywującym do dalszego działania. Jeśli chodzi o występy to sporym osiągnięciem był udział na Ogólnopolskich Zlotach Folk Metalowych oraz niedawny koncert na Słowiańskiej Nocy Folk Metalowej w Brennej.

Czy czerpiecie ze źródeł czy raczej sami tworzycie swoje kompozycje?

Nasza twórczość opiera się głównie na autorskim materiale, teksty nawiązują do starych wierzeń, legend i baśni, nie tylko tych średniowiecznych. Spectrum tematyczne jest bardzo szerokie. Warto też wspomnieć, ze wykonujemy dwie szwedzkie ballady średniowieczne przetłumaczone na język polski przez pana Jacka Dobrzynieckiego: Herr Mannelig i Herr Holger. Wykonujemy również góralski utwór „Idzie dysc” w naszej własnej aranżacji.

Gdzie można nabyć wasze wydawnictwa?

Płyty można nabyć droga elektroniczna, zamawiając przez nasz profil na fb oraz bezpośrednio na koncertach.

zespół Cronica

Czym zajmujecie się poza graniem?

Część z nas studiuje, część pracuje, a wolny czas poświęcamy także innym swoim pasjom.

Plany na przyszłość?

Aktualnie jesteśmy w trakcie nagrywania pierwszej, długogrającej płyty. Ukończenie jej jest naszym głównym celem na chwile obecną. Poza tym chcemy wciąż podnosić poziom swoich umiejętności i grać jak najwięcej koncertów.

Co zaprezentujecie na Festiwalu STADO?

Zaprezentujemy dobrze znany naszym słuchaczom nasz materiał, ale pojawi się także kilka nowości. Zapraszamy!