Wywiad z Runiką

Magiczne, super klimat”, „Bardzo dobrze się słucha, świetne dzieło. Liczę na więcej i polecam innym!”, „To jest tak genialne że nie potrafię się uwolnić od słuchania. Sława Runika!” – to tylko niektóre opinie o ich utworach. Kim są, jakie są ich inspiracje muzyczne, co pokażą na Festiwalu „Stado” – na te pytania odpowiada Aminae – wokalistka Runiki.

zespół Runika

Od kiedy działacie na rynku muzycznym?

Pierwszy koncert zagraliśmy 4 października 2014 roku, więc jesteśmy stosunkowo młodym zespołem, ale mamy już na koncie ponad dziesięć koncertów i pięć studyjnych utworów. Nie tracimy czasu – działamy.

Kto wchodzi w skład zespołu? Jak się poznaliście?

W skład runicznej szóstki wchodzi: Aminae – wokalistka, autorka tekstów i muzyki (ex Leśne Licho); Rax – basista, główny kompozytor (ex Blastone); Edwald – gitarzysta, kompozytor; Sigal – gitarzysta, drugi wokal; Młody – klawisze (ex Leśne Licho); Łapa – perkusista (ex Blastone).

Nasze spotkanie to nie przypadek. Zostało zapisane wiele lat temu w kronice świata i wydarzyło się, kiedy przyszedł właściwy czas. Teraz piszemy kolejne rozdziały naszej historii :)

Do jakich odbiorców skierowana jest wasza muzyka?

Nasza muzyka skierowana jest do wszystkich, którzy są wrażliwi na dźwięki i słowa; do tych, którzy tęsknią za dawnymi czasy, kiedy ludzie spotykali się przy ogniskach i w gospodach, słuchając pieśni bardów i śpiewając wraz z nimi.

Czy czerpiecie ze źródeł czy raczej sami tworzycie swoje kompozycje?

Wszystkie utwory Runiki to autorskie kompozycje. Inspiracje są bardzo różne, ale zawsze gramy i śpiewamy tak, jak czujemy – prosto z serca, emocjonalnie, prawdziwie – słuchacze to czują i na koncertach dzieje się magia.

Trzy określenia, które najlepiej opisują Wasz zespół?

Mistycyzm, energia czterech żywiołów, pasja.

zespół Runika

Jakie macie plany na przyszłość ?

Planujemy odwiedzić z koncertami wszystkie zakątki Polski. Kraków, Lublin, Łódź, Gdańsk, Białystok, Poznań i kilka innych miast – to na dobry początek ;) Chcemy również wydać demo z pięcioma już nagranymi utworami. I dalej tworzyć.

Z kim chcielibyście wystąpić na jednej scenie?

Z polskich kapel na pewno z Radogostem i Diabołem Borutą (pozdrowienia dla Pawła :)). Z zagranicznych miło byłoby spotkać się na scenie z Korpikklani, Arkoną, Serdce Kamen, Graiem, Manegarmem czy Niburtą.

Co chcielibyście zagrać na wczesnośredniowiecznej biesiadzie gdyby była taka możliwość?

Na takie okazje przygotowujemy nasze utwory w wersji akustycznej. Poza tym kilka klasycznych folkowych pieśni – naszych ulubionych, ku uciesze współbiesiadników.

Co zaprezentujecie na Festiwalu STADO i dlaczego warto tam się pojawić?

Na Festiwalu zaprezentujemy nasze najlepsze utwory i kilka premierowych piosenek – przygotowanych specjalnie na tę okazję. Szykujemy też niespodziankę – przybywajcie licznie – będzie ogień! Sława! Sława! Sława!

Bardzo dziękuję za rozmowę.