Wywiad z zespołem ZAWIAŁO

Formacja „Zawiało” powstała w 2009 r. z pasji i zamiłowania do muzyki etnicznej całego świata. Muzyka Zawiało to dźwięki aranżowane przez wszystkich członków zespołu, nasycone głębokimi emocjami. Zawiało inspiruje historia Słowian, ich dorobek kulturowy, szczególnie pieśni tradycyjne, a także pieśni romskie oraz polska muzyka i poezja okresu dwudziestolecia międzywojennego. Podczas koncertów muzycy tworzą wspaniały, barwny klimat, który staje się ważnym punktem, granej przez nich muzyki. „Swoją muzyką potrafią zachwycić nie tylko miłośników folku, ale także słuchaczy gustujących w zupełnie innych klimatach” (rasm)
Co powiedzieli nam o sobie? Sami zobaczcie...

zespół Zawiało

Kto stworzył zespół?

Mariola, czyli wokalistka. Odkrywając swoje rodzinne korzenie natrafiłam na śpiew archaiczny, który jak się okazało, jest moją naturą. Z wieloletniego marzenia i wielu poszukiwań w 2009 r. udało się stworzyć zespół, w którego skład dzisiaj wchodzą: Mariola Rodzik-Ziemiańska: śpiew, Justyna Dzierbicka–Przeliorz: skrzypce i śpiew, Estera Manderla: akordeon, Mateusz Paszek: kontrabas, Tomasz Rodzik: djembe, darbuka.

Jakie jest Wasze instrumentarium, co możecie o nim ciekawego opowiedzieć?

Uwielbiamy naturalny dźwięk drewnianych instrumentów, jeśli braknie prądu, my dalej gramy! W skład instrumentarium wchodzą: skrzypce, kontrabas, akordeon i djembe, a czasem troszkę „metalu” czyli darbuka.

Czy macie już jakieś duże sukcesy? Jak duże? Które są najbardziej znaczące dla Was?

Odwiedziliśmy sporo scen południowej Polski, od wschodniego po zachodni kraniec, a także Niemcy, gdzie wystąpiliśmy na zacnym festiwalu Folklorum, zaś w Polsce najważniejszym był dla nas występ na folkowej scenie Przystanku Woodstock w 2011 r.

zespół Zawiało

Mamy w swoim dorobku trzy projekty: .
„RETRO Projekt” 2015 – muzyka i poezja okresu dwudziestolecia międzywojennego.
„To Nie Koniec Świata” 2011 – widowisko muzyczno-taneczne, oparte na nowoczesnych formach muzycznych oscylujących wokół ambientu, elektroniki, folku, jazzu, klasyki i improwizacji wokalnych na podstawie poezji Czesława Miłosza.
„Folk Free Music” 2009 – pieśni archaiczne w autorskich aranżacjach, nasycone emocjami kultury słowiańskiej z rejonów Polski, Serbii, Bułgarii, Macedonii, Ukrainy, a także pieśni romskie.

Jakie macie plany na przyszłość?

Koncertować, muzykować jak najwięcej. Chcemy jak największą ilość osób zachęcić do dobrego przeżywania muzyki na żywo, która daje ukojenie i radość. Żaden nośnik nie jest w stanie oddać emocji koncertu. Żywa muzyka jest jak prysznic duchowy.

Do jakich odbiorców skierowana jest więc Wasza muzyka?

Nasze dźwięki nie ograniczają ani nas, ani naszych słuchaczy – mamy fanów zarówno wśród najmłodszych jak i najdojrzalszych. Słuchając Zawiało każdy poczuje w sobie tę etniczną nutę, nawet jeśli wydaje się ona czasami zbyt odległa.

Występ w klubie, plenerze czy przy ognisku?

Muzyka Zawiało świetnie wpasowuje się w różne klimaty, potrafimy roztańczyć tłumy, jak i zaspokoić gusta wrażliwego ucha w kameralnym otoczeniu.

Co zaprezentujecie na Festiwalu STADO i dlaczego warto tam się pojawić?

Zagramy słowiańską muzykę z rejonów Serbii, Bułgarii, Macedonii, Polski i Ukrainy, a także kilka pieśni romskich. Zależy nam na tym, aby słowiańska muzyka stała się bardziej rozpoznawalna w Polsce, bo to muzyka naszych praojców, a na Festiwalu Stado na pewno będzie można poczuć wyjątkowe słowiańskie klimaty.

Dziękuję za rozmowę